Konfirmationer i 2018

Som følge af de nye skoledistrikter i Næstved Kommune og de deraf følgende klassesammenlægninger på Lille Næstved Skole skal man ikke længere regne med at skulle gå til konfirmandundervisning med hele sin klasse. For fremtiden går man i princippet til konfirmandundervisning i det sogn, hvor man bor.

Senest lige efter sommerferien, vil der komme indmeldelser til konfirmationsforberedelse ud til de elever, som bor i Herlufsholm sogn. På de indmeldelser, kan man krydse af, hvornår man gerne vil have sit barn konfirmeret. Så man behøver ikke give besked før.


Konfirmationer 2017, Lille Næstved Skole

29. april kl. 10 blev følgende konfirmeret:

Martin Weirup Lyngsø 7A
Emilie Frydkjær Hansen 7A
Rosa Katarina Bejder Hansen 7A
Phillip Ludvigsen 7B
Marcus Filtenborg Christensen 7B
Frederik Stenholm Møller 7B
Alberte Crillesen 7C
Anton Bjerregaard Andersen 7C
Mathias Gadeberg 7C
Markus Colberg Jensen 7C
Anna Tedaldi Colstrup 7D
Sarah Enderleit 7D
Maja Krog Herkild 7D
Amalie Stubgaard Rudbæk 7D
William Stenkil Bronée 7E
Sarah Kit Born Clausen 7E
Rasmus Andreasen 7E

6. maj kl. 9.30 blev følgende konfirmeret:

Andreas Lupnaav Zachariassen 7B
Miklas Andersen 7B
Jacob William Meaney 7B
Alexander Ellebjerg Søgaard 7B
Lucas Agerskov Kragh 7B
Nicklas Mørk Chmielowski 7C
Jacob Noah Skafte Jacobsen 7C
Anika Borchmann-Olsen 7C
Nanna Ghantous 7C
Thea Julie Ingvordsen 7C
Ronja Bader Morell 7C
Line Ina Altenburg 7D
Freja Vera Andersen 7D
Cecilie Kieper 7D
Lærke Lykke Bøgh Larsen 7D
Filippa Kofoed Slej 7D

6. maj kl. 11.30 blev følgende konfirmeret:

Mathias Bülow Christensen 7A
Mathias Kofod 7A
Julius Riisom Madsen 7A
Victor Dybro Pedersen 7A
Mathilde Elisabeth Dark Bischoff 7A
Andrea Brandt Birkholm Christensen 7A
Miamaja Skytt Knudsen 7A
Emilie Cecilie Tolfjord 7A
Katja Due Villadsen 7A
Emilie Gliese Blixencrone 7C
Sune Mastrup 7E
Mads Andreas Kring Voltzmann 7E
Mads Ulrik Nielsen Egeberg 7F

13. maj kl. 9.30 blev følgende konfirmeret:

Victor Waldorf Christensen 7A
Joachim Radich Dalgaard 7A
Malte Gamborg Larsen 7A
Kristoffer Eisner Rasmussen 7A
Jens Worm Rønne 7A
Mille Florens Scheel Klausen 7A
Katrine Gerber Simonsen 7A
Andreas Søgaard Petersen 7A
Bertram Silas Sørensen 7A
Benjamin Jacob Christensen 7C
Anders Frank Holck-Clausen 7C
Marco Thomas Kølle Sindberg 7C
Ida Tejlmand 7D
Freja Møller Hornbæk 7D
Sofie Cecilie Gøtzsche-Larsen 7D
Natasja Irene Bendixen 7E
Johan Haslund 7E
Victor Jeppesen 7E
Noah Kjær 7E
Arthur Sioma Sivalingene 7E
Amalie Eenberg Rindal Larsen 7E
Frederik Hjarsås Munk Thorsen 7F

13. maj kl. 11.30 blev følgende konfirmeret:

Silas Arndisarson Wulff 7B
Cornelia Marie Marcher 7B
Birk Noah Pettersson 7B
Sara Kirstine Hansen 7B
Helena Nielsen 7B
Mads Sebastian Johansen 7B
Emma Nørtved Bork 7C
Alba Iben Lund Larsen 7C
Laura Olivia Jensen Petersen 7C
Line Kongstad Tångberg 7C
Emma Lund Wimmer 7C
Mathilde Falk Jensen 7C
Martin Nymand Flygenring 7D
Kaspar Holger Nørvang Fønss-Jørgensen 7D
Christian Vinther Hansen 7D
Viktor Nielsen Jensen 7D
Freja Lyck Skaaning 7D
Sille Lyngsdorf Albertsen 7E
Nanna Levin Andersen 7E
Sille Mathilde Hovgaard Bergmann 7E
Nabila Desta Maharani Jensen 7E 



Kommende konfirmationer

Der er valgfrihed mellem de nævnte dage 

Skoleår 17/18:

28/4 - 5/5 - 12/5

Skoleår 18/19:

27/4 - 4/5 - 11/5

Skoleår 19/20:

25/4 - 2/5 - 9/5

Skoleår 20/21:

24/4 - 1/5 - 8/5

Skoleår 21/22:

30/4 - 7/5 - 14/5

Skoleår 22/23:

29/4 - 6/5 - 13/5

Alle År:

8. årgang Herlufsholm Kostskole:
Store Bededag